Zpět na O nás

Historie klubu Bike Freaks

   Klub BIKE FREAKS založilo v roce 1993 šest nadšenců, kterým učarovala, tou dobou, vznikající nová podoba cyklistiky: mountain bike. Postupně pořizujeme jedny z prvních strojů, dostupných v rozvíjejících se cykloobchodech. Trénujeme, blbneme, hledáme své možnosti i hranice techniky. Netrvá dlouho a chceme se poměřovat se stejně smýšlejícími. 
   Regionální závody v Cross Country nám přestávají stačit. Sepisujeme stanovy, které registruje Ministerstvo vnitra i Český svaz cyklistiky, díky tomu máme naše první licence. Vůbec poprvé se BIKE FREAKS (tou dobou ještě bez: HOLICE) objevuje na ČP u jména Josef Schejbal a to ve sjezdu! 
   Postupně se rozšiřuje počet členů. Pořizujeme první dresy - legendární pomeranče. 
 - V roce 1999 prochází klub svým temným obdobím. Vytažení z "režimu spánku" a znovu zrození přichází v roce 2000, díky spolupráci s nově vzniklou cykloprodejnou V6, se kterou klub úzce spolupracuje do současnosti.
-  V roce 2003 se rodí první Junior team. O dva roky později rozšiřujeme naše spojenectví s DDM.
-  11.7.2004 dokončuje Jirka Hendrych v rakouském Bad Goisernu 106 km dlouhou trať MS v maratonu, když mezi 202 profesionály protíná, po 7 hod a takřka 15 min (ztráta 3:37:18 na vítězného  Bertolise de Massima), na 184. místě cílovou čáru (foto č.2). 
- 2006 - největším počinem tohoto roku je první účast našeho jezdce na silničním etapáku. Je jím Ondra Babka a nutno dodat, že konečné 36. místo (z cca 100) bylo velmi dobré.
- Dalším významným rokem je pro nás až ten s číslovkou 2015. Tři chlapci a tři děvčata vlítli do ČP v cyklokrosu. A právě děvčata si, ve složení Š. Hojková, N. Kašparová, L. Hendrychová, připisují v týmech 4. místo absolutně!
- Sezóna 2018 je pro nás historická hned několikrát. Poprvé se objevil náš dres na slavné Paříž - Roubaix. Vezl ho Miloš Štejnar a zážitek si zdvojnásobil, když se ve skupině skamarádil s exprofíkem Andy Schleckem (foto č.3) 
   Druhým milníkem tohoto roku byla účast Vojty a Lucky Hendrychových v Enduro sérii na Zadově. Už v tréninku budí pozornost, když mezi obrněnými sjezdaři na speciálech, trénují v elasťákách a na hardtrailech vhodných na XC.  2. místo Lucky v prologu je senzační, ale neudržitelné. Po několika pádech v dalších eRZetách klesla na konečné 12. místo. Vojta patřil v kat Rookie k nejmladším. Když ale dokončil, mezi dobře "vyzbrojenými" 6. z 13ti přestali se mu smát. (foto č.4)
   Několika měsíční sucho ve vyprahlém roce 2018 přerušuje, poslední týden v září, prudké ochlazení a tropická bouře Helene. Tou dobou startuje Marek Košťál (foto č. 5) cyklistický Non stop závod bez podpory napříč Čechami. Na on-line mapě s napětím sledujeme, jak zdolává 700km (17km převýšení) z Vyššího Brodu do Varnsdorfu. Po 5 dnech 1 hodině a 17 minutách můžeme psát blahopřejné smsky k 31. místu.
- Píše se 22.6. léta páně 2019 a náš předseda J. Hendrych se poprvé v historii našeho klubu účastní, tou dobou velmi kontroverzně vnímaného, závodu elektrokol při KPŽ Vrchlabí.  
  Jen o čtrnáct dní později máme díky Jirkovi Vrabcovi další zápis do historie, když se jako první člen hlásí a úspěšně dokončuje kultovní čtyř etapový MTB Trilogy ve skupině Enduro. 
  Datum 10.8.2019 zapisuji zlatým písmem. Adélka Lhotáková veze do Holic jako první z BFH zlatou z ČP!!! Stalo se tak při silničním poháru v Bílovci.

 Další zápis datujeme na 5.9.2020 kdy se ve Velké Bystřici u Olomouce poprvé ve startovní listině cyklotrialu objevuje za Vojta Hendrych název našeho klubu. Sice "jen" v kategorii open bílá, ale s velkým překvapením pro místní mazáky, když tuto nejpočetnější kategorii vyhrává. 

Červen 2021. Covid pomalu odchází. Pětice jezdců BFH tráví prodloužený víkend v Teplicích na Trilogy. Tentokrát ne v Enduro, ale všichni ve skupině maraton. Neskutečně se daří. Mára Nechuta 1. na trase C. Na trase B jsou ve svých kat. Hendrychovi: 1. Vojta, 3. Jirka a 3. Lucka. To nejlepší na konec: Pavel Šorf senzačně 10. na nejdelším A-čku v kat. ELITE! 

   V současné době je náš závodní záběr od horských kol (XCO a XCM), přes cyklokros, cyklotrial až po královnu cyklistiky - silnici.

Fotografie

neúplná sestava roku 2018
Autor: Martin Pohl

č.2 - jediná dochovaná dobová fotografie. Vyčerpaný, ale šťastný. Jirka H. po dokončení bahenní lázně při MS XCM 2004
Autor: Petr Šustek

Jiří Hendrych
Foto č. 3 Miloš s Andy Schleckem po dojezdu do Roubaix

Miloš Štejnar
Foto č. 4 Lucka s Vojtou při tréninku Enduro série
Autor: coach

Vojta Hendrych a Lucka Hendrychová
Společná, vysílač Krásné, Giro de Vysočina 2008

Foto č. 5

Marek Košťál
Sdílet na Facebooku
Cyklistický klub Bike Freaks
1992-2024