Zpět na články

16. 12. 18Informace z Komise mládeže ČSC

V rámci Českého svazu cyklistiky začala nově pracovat a nastolovat změny komise pro mládež. Jeden stěžejní úkol – sestavit kalendář poháru mládeže tak, aby termínově nekolidovaly silniční, dráhové a bikové závody, už splnila. Níže rozhovat s jejím předsedou Miloslve Hollósi převzatý ze stránek svazu.


Co je hlavním cílem vzniklé komise mládeže?

„První úkol byl poskládat kalendář pohárů, aby nedocházelo k termínovým kolizím. Ještě předtím jsme dali návrh na povolení kotoučových brzd v mládežnických kategoriích, na to se ozývalo mnoho dotazů. Silniční komise to pak odsouhlasila. Tím se spoustě rodičům ulevilo, protože hodně dětí tak může využít jedno kolo na cyklokros i silnici a nemusí se kupovat dvě. Některé firmy dokonce přestávají silniční kola s klasickými brzdami vyrábět, takže byla potřeba nějaká odezva. Dalším bodem, který se řešil, bylo používání časovkářských speciálů u dětí. Od příští sezóny na nich budou moct závodníci jezdit až od kadetů, na vysokých ráfkách a diskách až od juniorů. To byly ty stěžejní věci pro začátek. Do budoucna chceme diskutovat o nominacích mládežnických reprezentací, chtěli bychom, aby s komisí reprezentační trenéři komunikovali."

Nemůže být používání kotoučových brzd pro děti nebezpečné?

„Nemůže. Říkalo se to i o horských kolech, ale úrazy, kde by někoho zranil kotouč se téměř nestávají. Nemyslím si, že by to bylo nějak nebezpečnější. Pády prostě jsou, to se stane. Ale jak často si třeba někdo rozřízne nohu o převodník? To jsem za celou dobu zažil jednou."

Co je smyslem zákazu používání časovkářských speciálů u nejmladších kategorií?

„Hlavním cílem je zmenšení rozdílů mezi dětmi. Existuje hodně ambiciózních rodičů, kteří jsou schopni koupit kolo za čtvrt milionu a k tomu i kozu, tak proč už na startu by mělo mít takové dítě výhodu vůči tomu, jehož rodiče si to nemůžou dovolit. Tím, že budou mít podobné podmínky, můžeme najít skutečné talenty."

V zápisu z jednání je také zmínka o školení pro rodiče a trenéry. Máte už konkrétní představu, jak to bude probíhat?

„Ano, to už se chystá. Informace ale zatím nejsou oficiální a vše bude včas oznámeno."

Proč jste se rozhodli rozšířit kalendář silničního poháru o více závodů a zároveň více disciplín, jak tomu bylo dříve?

„Myslím si, že těch závodů bylo málo. Jednou za měsíc byl český pohár a menší silniční závody skoro nejsou. Mládežníci pak museli objíždět hobby závody s masters, veterány a tam byla jednotná trať pro všechny. Jeli sto kilometrů všichni, ať to byl žák nebo junior. Navíc bez jakéhokoliv zabezpečení."

Proč není více časovek oproti kritériím?

„Zatím se nenašlo více pořadatelů. Jsme rádi za tu jednu, udělat jich více bude úkolem dalších let. Kritéria jsou bodovaná mimo jiné taky pro to, aby to závodníci chtěli jezdit. Aby se v nich zvýšila účast. Někdo je totiž dobrý v kopcích, někdo na kritérium, tak aby měli motivaci všichni."

Odkaz: http://www.ceskysvazcyklistiky.cz/clanek/6513_komise-mladeze-csc-zacala-nastolovat-zmeny

Autor: Stanislav Šumpík

Týmový cestovní agent, organizátor soustředění a správce komunikace, občas i na kole jezdící.
Sdílet na Facebooku
Cyklistický klub Bike Freaks
1992-2020