Zpět na články

29. 10. 14Jičínský cyklokros

Po čtvrt století se v Jičíně pod Čeřovkou opět konalo dostaveníčko jezdců s úzkými drapáky. Přepište dějiny: na startu měl náš klub jedno želízko v ohni...

Letošní sezóna je pro naši klubovou kroniku velice plodná. (teda pokud bychom nějakou měli. :) )
- Tučným písmem by zde byly zapsány první body od ženy z Českého poháru, které přivezla našemu klubu Pavla a ukončila tak takřka dvacetiletý půst.
- V následujícím ČP nezůstala Pavla osamocena. Přidávají se i Honza se svojí sestrou Martinou.
- Startujeme v několika duatlonech
- a do letošního roku něco nevídaného: Objevujeme se v početné sestavě na startu běžeckého závodu.

Prosím historiky a statistiky, aby si poznamenali další zásadní událost našeho týmu:
- dnes (28.10.2014) se poprvé objevil jezdec Bike Freaks na startu cyklokrosového závodu!

Tím závodem byl Jičínský cyklokros a jezdcem náš Vojťas. Rád bych byl zpravodajsky stručný a napsal, že při svém debutu dokázal v nabité konkurenci vyjet krásné 8. místo.

Vy, ale určitě prahnete po podrobnostech.
Svou cyklokrosku "ze zbytků" si Vojta mimořádně oblíbil a jen přes noc mají pláště šanci trochu zchladnout. Neodbytně žadonil, že chce na ní závodit. Jenže to není až tak snadné. Cyklokros není masovka a závody žáků jsou organizovány snad jen "pod svazem" v rámci několika dějství ČP. Kategorie je, stejně jako u horských kol, jedna - žáci 11 - 14 let s tím, že všichni musí být vlastníky závodní licence.
Vojta nemá ani jedno. Je mu čerstvě 8 a licenci viděl z rychlíku.
Jičínský cyklokros byla taková malá "republika". Propozice, prezence, super trať, všude rozhodčí kontrolující od šířky pláště před startem, přes zákaz pití a cizí pomoc až po předpisové chování v depu. Vše jako na republice. Celková úroveň byla na takové výši, že bych se vůbec nedivil zařazení Jičína do kalendáře Českého poháru následující sezóny. Tím by zmizelo i slovo "malá", které jsem použil jen díky malé účasti jezdců.

Trať byla těžká (v měřítku cyklokrosu prý extrémně kopcovitá). Část vedla lesem a zhruba 2/3 po louce. Když píšu louce, tak tím nemyslím rovinu, ale zabíračku nahoru-dolů + úsek kde se tlačilo. Po tréninkovém objetí okruhu se Vojta na můj odhad 3 kol moc netvářil a zalezl do ToiToiky. Co tím myslel?
Žáci měli svůj závod vyhlášený na 20 min. Všech osm kluků vyrazilo k vrcholu Čeřovka. Vojta dodržoval pokyn zvolit rozumné tempo, aby vydržel 3 rundy s tím, že to během závodu upřesníme. To se i stalo. Ondra Dudek na čele doslova letěl.
V posledním kopci druhého kola jsem pobídl Vojtu k vyššímu tempu a řekl, že jede na cíl. Myslím, že byl rád a začal si to více užívat.
Na louce asi 400 m před cílem, jsem mu řekl ať zvolní a na cílové rovince počká na prvního.
Načasování bylo přesné a rozhodčí pochvalně kývli hlavou.
Pořadí na pódiu: 1. Dudek, 2. Hník, 3. Ježek
Naším cílem nebyl výsledek (ten jsme věděli už před startem), ale zážitek a ten byl dle slov aktéra vynikající. A votom to je.

Autor: Jiří Hendrych

Biker a příležitostní silničář. Příznivec disků na silničních kolech, elektronického řazení a dalších technických vychytávek. Na druhé straně věrný zastánce dvojpřevodníku. Servisman ve V6, trenér Cyklokroužku.