Zpět na články

10. 9. 09M ČR v půlmaratonu

V závodě Radegast Birell Okolo Prahy se rozhodovalo o mistru republiky v bike maratonu.

MČR za námi.

Jan Hruška a Pavlína Šulcová jsou od neděle novými mistry České republiky v půlmaratonu horkých kol, vyhráli totiž závod Radegast Birell Okoloprahy, který se jel krajinou mezi Konopištěm a Prahou.
Od chvíle, kdy se v prvním kopci rozdělilo startovní pole čítající více než 500 závodníků na menší skupinky usadila se na čele trojice Novotný, Vokrouhlík a Hruška. Zpočátku malý náskok postupně narostl až na více než dvě minuty, které je dělili od asi deseti silných pronásledovatelů. Ve druhé skupině závodníků jel například několikanásobný vítěz Cyklomaraton Tour Václav Ježek, Ondřej Cink nebo Ivan Rybařík a další jezdci silných týmů jako Volvo Auto Hase, Alpine Pro Autor, Factor Bike team, Scott&Hagget nebo ČS MTB.
Ve vysokém tempu okolo 30 km za hodinu drtili závodníci jeden kilometr za druhým až se dostali těsně před cíl. Pokud by se mělo rozhodovat až v cílové rovince, tak by to určitě byl také Jan Hruška, který by přespurtoval své soupeře. Rozhodlo se ale mnohem dříve. Už v poslední části padesátikilometrového okruhu přišla chvíle pro Hruškův úder. Jan Hruška si nechtěl na svém zadním kole do cíle dovézt žádného ze soupeřů a ještě vystupňoval už tak ostré tempo. Nejprve odpadl Robert Novotný a Později i Tomáš Vokrouhlík. Do cíle už dojížděl Jan Hruška osamocen a jasně zvítězil.
Druhé místo pro Vokrouhlíka bylo jasné a třetí místo Roberta Novotného se ztrátou více než minuty bylo také neohrozitelné. O další pódiová umístění se bojovalo až v kopci těsně před hřebčincem Favory, kde byl cíl. Čtvrtý skončil Ivan Rybařík těsně před Ondřejem Cinkem a dalšími šesti jezdci v těsném závěsu. Podobně vyrovnaný závod žen vyhrála Pavlína Šulcová před Hanou Ježkovou. Třetí místo nakonec těsně vybojovala Karolína Kalašová nad Alenou Krnáčovou.

Nejlepším z našich jezdců, byl jedinný jedoucí Lukáš Třasák, který závod po dojezdu takto zhodnotil: Docela pěkný závod... 52,5km jsem zajel za 2:05:31, což znamenalo 96.místo celkově (z 388 lidi) a 35. místo ve své kategorii. Na vítězného Jana Hrušku jsem ztratil 26min. Trať měla převýšení přes 900m. Škoda že jsem 1km před cílem namotal šaltr a musel to pár minut dávat dohromady, abych dojel... předjelo mě pár lidí, no škoda... Jo taky jsme asi na 15. kilometru v lese vlítli do roje sršňů... vyšel jsem ztoho docela dobře jedno pigáro jsem dostal do zadnice :)

Autor: Jiří Hendrych

Biker a příležitostní silničář. Příznivec disků na silničních kolech, elektronického řazení a dalších technických vychytávek. Na druhé straně věrný zastánce dvojpřevodníku. Servisman ve V6, trenér Cyklokroužku.