Zpět na články

18. 5. 10Mamut tour

Třetí report z Mamuta - od třetího jezdce Jirky

Po zrušení závodu Starobrno tour, se stal přerovský Mamut tour prvním větším závodem našeho teamu. (spíš torza teamu) Kdo tentokrát nejel, tak hodně zaváhal ! Pořadatelé na přípravě závodu zamakali a už tak vysoko nastavenou laťku, výrazně posunuli. Hlavní změnou byla nová trať, která byla doslova luxusní. Jako plus přidávám přesun startu z náměstí do prostor cíle na výstavišti, kde byla i tradičně plynulá prezentace. Špičkové bylo značení a nadstandardní zabezpečení křižovatek policií nebo organizátory ve vestách. Pořadatelé ohlásili manifestační odjezd z výstaviště s tím, že za Přerovem odmávnou start. Očekával jsem poklidný odjezd. Pravděpodobně bylo pořadatelským vozem sportovní kupé, protože se hned od startu jelo skoro padesát. Není se čemu divit, že v době odmávnutí startu už bylo, původních cca 400 startujících rozdrobeno do skupinek. Mávání vlajky jsem ještě viděl, ale už v tu dobu pár metrů ztrácel. Nemá cenu popisovat práci naší „třetí“ skupiny. Jen napíšu, že mě překvapila vyrovnanost a trénovanost všech přítomných. Čekal jsem, že Tesák nebo Lázy „oddělí zrno od plev“, ale to se nekonalo. 17 jezdců přijelo pod kopec – 17 sjíždělo dolů. Kopcem pravdy byly nově zařazené Grapy, které místy nutily výškoměry zobrazit 20% stoupání (můj zaměřil jeden úsek s 25%!). Zde už jsme bojovali jen každý sám za sebe. Ve sjezdu se nás zformovalo 9 a celá devítka dojela až do závěrečného spurtu. Všichni jsou rok od roku lepší a lepší. Posledních 200m. Všichni se tlačí dopředu. Taky chci být vpředu, ale nemám úplnou touhu tento dojezd vyhrát. Přijde mě dětinské prát se o 35 místo. Chyba! Rychlost stoupá na 54km/h, tlak do pedálů na 460 Wattů, ale tep srdce nechávám na relativně klidných – 175/min. Škoda. Ten vpravo předemnou bere 3, ten vedle 4 a já 5 místo v kategorii muži do 40let. Po 116km to znamená necelé 2 metry. Na začátku jsem hodnotil a chválil. Na závěr bych zmínil jeden krok zpět. Tím je tombola. Na Mamutu byla originálně řešena. Losování proběhlo ve 13 hod a vylosované čísla byla zapsaná na tabuli. Po dojezdu se každý podíval, jestli vyhrál. Většina jezdců spěchá domů. My byli ve 14 hod připraveni k odjezdu a čekat na štěstí do 17…. ??? To raději potrénuji a příští rok si zkusím nějakou cenu vyjet sám.

Autor: Jiří Hendrych

Biker a příležitostní silničář. Příznivec disků na silničních kolech, elektronického řazení a dalších technických vychytávek. Na druhé straně věrný zastánce dvojpřevodníku. Servisman ve V6, trenér Cyklokroužku.