Zpět na články

5. 10. 14Pohár ČMV

Letos jsem s některými členy teamu zúčastnil několika závodů Poháru Českomoravské vrchoviny. Chtěl bych se zde podělit o několik zážitků z těchto závodů.

Původní plán byl absolvovat 5 závodů. Nakonec jsem byl na čtyřech, z toho 3 dokončené a bodované. Pohár se koná zejména v okolí Svitav. Čítá 7 závodů a počítá se 5 nejlepších výsledků. Minimální počet pro zařazeni do celkových výsledků jsou 3 závody. Průměrný počet závodníků v jednotlivých závodech je kolem 100. Na některých závodech jsou dětské závody, kde naši malí závodníci většinou bojovali se závodníky z Cyklo-ski klubu Polička.
   Prvního závodu, kterého jsem se zúčastnil, bylo Crosscountry v Poličce, o němž jsem psal již začátkem této sezony. Druhý plánovaný závod byl maraton Kopečkovské drncání ve Svitavách, ale ten jsem bohužel nejel z rodinných důvodů.
Další závod v rámci seriálu byl  2. ročník Sádecké pily v Sádku u Poličky, jenž pořádal místní F-Bike club. Já jsem s Noigim a Alešem jel 43 km dlouho trasu s 1200 m převýšením. Kuba Kaplan poloviční distanci a ve své kategorii vyhrál. Před závodem jsem byl lehce nezodpovědný a v pátek večer jsem do 3 hodin utužoval vztahy v rámci pracovních povinností.
Trať, jak napovídá název, měla velmi náročný profil. Střídali se zde zejména lesní technické úseky, výjezdy a sjezdy po kamenitých polních a lesních cestách. Na trati pomalu nebylo místo kde se napít nebo si snad trochu odpočnout. Mne se po polovině závodu udělalo špatně a vzdal jsem. Noigi dojel 8. v kategorii za 02:27:39 celkově byl 34. Aleš dojel v čase 02:32:42 12. v kategorii a 38 celkově. Po obědě byly na programu dětské závody obsazené především v těch nejmladších kategoriích. Jiřík zde jezdí s o 2 roky staršími dětmi a dojel na pěkném 6. místě. Pavlík s Tomášem bojovali v kategorii 8-10 let, kde už vyjížděli i do terénu v okolí. Po zmatcích na startu, na kolik kol se pojede, Pavlík vybojoval 2. místo a Tomáš byl 4. Celkově byl závod moc pěkný, tratě těžké opravdu bikové a vládla zde dobrá atmosféra. Vyzdvihl bych příjemný areál s centrem závodu, fungující organizaci závodu a ochotu organizátorů.
   O dva týdny později byl na programu závod Rybnický mazec v Rybníku u České Třebové. Parametry tratě velmi podobné jako v Sádku. Trať vedla celá v lese většinou po singlech a cesty byly zařazeny jen pro odpočinek mezi těmito úseky. Na závod jsem se vydal opět společně s Noigim. Počasí nebylo úplně přívětivé. Noc před závodem propršela a organizátoři nás předem připravovali na bahnitý závod. Trať několikrát vystoupala na hřeben Třebovských skal, jezdili jsme hlavně kolem vrcholu zvaného Palice. Závod byl na velice kluzkém povrchu kořenů nebo blátivých úseků a pamatuji si trápení v několika posledních výjezdech. Korunu tomu nasadil poslední úsek po okraji čerstvě zoraného pole. Ve výsledcích se nejprve objevil Noigi na 5. místě v kategorii a 13. celkově, čas 2:19, já byl 6. v kategorii a 29. celkově čas 2:38. Po dojetí se na místě projevili malé zkušenosti pořadatelů, hlavně tedy dlouhé čekání na poskytnuté občerstvení v cíli, výsledky a nemožnost mytí kol hadicí nebo wapkou.
Dětské závody v místě nebyly.
   Posledním závodem poháru i mým byl Dualon Rosna ve Svitavách v okolí místního rybníka Rosnička. Na závodě jsem se tentokrát potkal s Pavlem a Ondrou Bečkovými. Závod byl vypsán na 3,6 km běhu, 15 km na kole a závěrečném 1,8 km běhu. Běh není mojí silnou stránkou. Naposledy jsem běžel v dubnu. Pokud nepočítám běháni za holkama. Závod byl týden po Sudetech a byl jsem zvědavý, jak se tělo popere s adaptací na takto krátký a rychlý závod. Na startu mi Ondra, běžící v cyklo tretrách, říká, že se mne chce držet, tak uvidíme. Po startu mi připadá, že snad poběžíme 100 metrů a ne 4 km, takže si zpomaluji na svoje tempo s myšlenkou, že to na kole doženu. Nakonec mi jak Pavel tak i Ondra utíkají asi o 100 m. Úvodní část cyklistické části vede mírně do kopce, chvilku mi trvá než se přepnu do režimu kolo. Bohužel již po pár kilometrech vede trať do singlu, kde dorážím několik borců trápících se po kořenech, ale předjet je bylo skoro nemožné. Cca v polovině předjedu nejprve Ondru a dorážím Pavla, jenž mi nejdříve trochu cukne, ale nakonec ho také dávám. Poslední singl už jsem jel sám a rychle mažu do cíle bikové části. Když vybíhám z depa, Pavel tam teprve přijíždí. Říkám si, že to do cíle již hezky doklušu, protože poslední kilometry na kole se mi jeli výborně. Bohužel po cca 300 metrech mi začíná píchat v koleni a nasazuji režim dopajdání do cíle. Pavel mne dal cca 800 m před cílem, já to nakonec zvládl ještě před první ženou a i před Ondrou.
Pavel byl 6. v kategorii a 36. celkově. za 1:10:55, já 12. v kategorii a 39. celkově za 1:12:38, Ondra 3. v kategorii a 41. celkově za 1:14:04, když v cyklistické části měl pád.
Ve 14 hodin startovali své závody dětské kategorii, kde jsme měli zastoupení Vojtu Nováka a Jiříka mezi 5-7 letými (Jiřík je zde nejmladší), Pavlíka, Fandu a Tomáše v kategorii 8-10 a Štěpánku v kategorii 11-14. Ti nejmladší jeli 500 m na kole a běželi 300 m,  Jiřík podlehl věkové konkurenci a skončil 6. Vojta statečně bojoval a umístil se na 3. místě. Straší kluci už jeli na kole 1,8 km a hlavně běželi 1,2 km což je pro ně hrozně dlouhé. Na startu to nevypadalo, že by je někdo měl ohrozit na medailových pozicích, po kole přijeli spolu a s nimi i 1. holka z Poličky. V depu jsem u Pavlíka vsadil na taktiku bez přezouvání a tudíž na kole před tím jel v teniskách. Depo Pavlík opouští první, Fanda byl přezutý velmi rychle, Tomášovi to chvilku trvalo. S výsledky zamával běžecký úsek, Fanda Pavlíka předběhl a vyhrál v čase 9:34, Pavlík dobíhá se 40 vteřinovou ztrátou druhý. Tom o dalších 20 vteřin zpět třetí. Poslední želízko v ohni s ambicí na bednu se jmenuje: Štěpánka. Ta měla cyklistickou část 3,6 km a běžeckou 1,8 km. Na kole všem bez problémů ujela a do běžecké části vybíhala se zajímavým náskokem. Za ní byla pěkná mela o umístění. Doufali jsme, že to udrží. V cíli byla nakonec 2., když na jejím běhu byla vidět, hlavně oproti vítěznému chlapci, horší technika běhu.
Celkově byl duatlon poměrně zajímavý závod. Pro poučení s natrénováním dostatečné intenzity předním. Dětem se také líbil, jako zpestření po bikové sezoně. Zde na nich byly vidět hlavně mezery v technice běhu.
   Celý pohár bych hodnotil jako zajímavé závody, hlavně pro dospělé a juniory. Tratě jsou náročné. Jezdí sem hodně velmi dobrých závodníků a málo turistů, startovné na hladině 150,- Kč za závod je odpovídají poskytnutému servisu a bikerským zážitkům.
Dětské závody se nepočítají do celkového seriálu a konkurence zde není velká, ale neznamená to automatickou výhru.  Více info o seriálu, výsledky a foto můžete najít na stránkách poháru www.poharcmv.cz.