V jedné z aktualit jsem jsem poukázal na skvělé výsledky českých bikerů. Ovšem  i silničáři měli opravdu povedený rok.

Vrcholem silničářů jsou ony tři legendární Grand Tours, Giro d´Italia, Tour de
France a Vuelta.

Letos na Tour de France předváděl Roman Kreuziger skvělé výkony a celkově dojel pátý.
Myslím, že mnoho z nás si při sledování letošní Tour říkalo, kdyby tak tam ten Riis (šéf stáje) nechal jet Romana a nespoléhal na to, že Contador  se rozjede.

Na Vueltě pak Leopold König předváděl neméně skvělé výkony, dojel celkově 9. a vyhrál etapu s dojezdem na vrcholu. Královskou etapu vyhrál Leo i na Okolo Kalifornie.

Roman Kreuziger dále zvítězil na jednorázovce  Amstel Gold Race, byl třetí na
Classica San Sebastian a třetí na etapáku Okolo Švýcarska. V žebříčku UCI je Roman 11. s 308 body, z týmu Saxo bank - Tinkoff (tým celkem 1 030b.) má nejvíc bodů, tzn. víc než slavný Alberto Contador.

Velké výkony předváděl i Zdeněk Štybar, a to stihl během sezóny i operaci kolena. Do historie české cyklistiky vešel celkovým vítězstvím na holandském etapáku Eneco Tour (nejvyšší kategorie dle UCI), kde vyhrál i 2 etapy, a naprosto úžasným výkonem na legendární klasice po kostkách  Paříž – Roubaix, když po famózním výkonu dokázal být ve vedoucí skupince a do doby, než ho asi 14 km před cílem fotografující divák málem sundal z kola, ho komentátoři Eurosportu pasovali na vítěze. Nakonec dojel šestý.  Na zářijové Vueltě pak dokázal vyhrát etapu ve spurtu s mistrem světa P. Gilbertem.

Na  závodech okruhu Europian Tour získal několik cenných vítězství a pódiových umístění Jan Bárta.

Na okruhu Asian Tour je zatím celkově druhý Alois Kaňkovský. V květnu totiž Dukla Praha vyrazila na Tour of Iran, kde Alois zajel pár výsledků, a v září jela Dukla pár závodů v Číně, kde Lojza opanoval celkové pořadí závodu Tour of China a získal i 4 etapy.

V kategorii do 23 si výborně vedl Petr Vakoč, který mimo jiné získal stříbro na ME
(na MS ho nepustila nemoc). Také zvítězil na Grand Prix Královéhradeckého kraje v Opočně, což byl závod kategorie UCI 1.2. Podívat na tento závod se nás moc nejelo, takže takové borce jako je Petr Vakoč, Julien Alaphilippe, nebo Luka Pibernik jsem viděl jen já s Káťou a Zdenkem. Při troše štěstí tyhle borce za pár let uvidíme na těch největších závodech.

Píšu sice o českých borcích, nicméně Peter Sagan je taky „náš“. Tento slovenský zázrak letos zaznamenal 22 vítězství, většinou se jednalo o etapová vítězství, pár prvních míst bylo z jednorázovek. I tak je toto číslo fenomenální, Peter je v žebříčku UCI celkově 4., nasbíral 491 bodů, což je většina bodů celého týmu Cannondale, který dal dohromady 750 bodů. Peter také obhájil zelený trikot bodovací soutěže na Tour de France.