Zpět na články

30. 5. 18Vítejte na Bike-Freaks.cz

Po několika měsících práce se nám podařilo dokončit nový web klubu Bike Freaks. Protože jsme prezentaci výrazně změnili, rád bych vám jako její autor nové funkce představil a nastínil, jakým směrem bychom projekt dál směřovali, na jaké funkce se můžete těšit do budoucna. Povíme si také o ochraně osobních údajů.


Web klubu jsme oddělili od prezentace prodejny, použili jednoduchou doménu bike-freaks.cz. Je proto jednodušší na web odkázat a návštěvník se snadno zorientuje, jaké informace se týkají klubu a jaké prodejny.

Klub má nové moderní a profesionální logo, které má jednu oficiální úpravu (v horizontálním i vertikálním rozložení).

Webová stránka využívá svěží moderní vzhled od profesionálního grafika. Její barvy a tvary jsou sladěné s logem. Velkou výhodou je, že stránku lze používat na širokých monitorech i úzkých mobilech.

Sjednotili jsme ovládání. S podobnými funkcionalitami se pracuje podobně. Tím se dostáváme k novinkám.

Články

Základní myšlenkou při budování nového webu pro nás bylo propojení článků, obrázků, závodů, výsledků v závodech a členů klubu. Samostatné galerie fotek, izolované články, výsledky na specializovaných webech, to není pro návštěvníky příliš atraktivní. Zatímco vhodně propojený obsah vytváří příběh, který je zajímavý i pro uživatele, kteří konkrétní členy klubu neznají.

Článkem není nutně myšlena slohová práce. Dlouhý článek je určitě výborný. Ale i jediný odstavec je lepší než nic. Úvod a fotky s popiskem jsou taky článek.

Úvod je velmi důležitý. „Úvod“ není podtitul ani alternativní název, nýbrž část textu, která uvozuje článek. Obvykle jde o první odstavec. Když úvod nevyplníte nebo tam vložíte jen krátkou větu, seznam článků nebude vypadat pěkně. Hlavně se ale sníží množství lidí, kteří na daný článek kliknou, aby si jej přečetli. Jeho vytvoření stálo autora spoustu času. Byla by škoda, kdyby ho návštěvníci míjeli.

U článků se vypisuje popisek autora a přiřazené závody, kterých se týká. Čtenář se tak může hned podívat na další články téhož autora, prohlédnout si výsledky závodu, podívat se, o čem je vlastně řeč.

Fotky

Obrázky jsou nově součástí článků. Automatickým přegenerováním vznikly i některé články bez textu. U nových je ale dobré alespoň úvod vyplnit.

Nechtěli jsme dělat konkurenci Rajčeti, jednak by to stálo hromadu úsilí, jednak by to nedávalo ani smysl. Chceme jít jinou cestou – nabízet obrázky jako součást provázaného obsahu. Je možné nahrávat více fotek najednou a počet snímků u článku není nijak omezený. Na Rajče můžete nasypat mraky fotek do prográmku, který je sám odesílá na web. Je to jednoduché… a tak trochu zbytečné. Když si porovnáte čísla, uvidíte, že na starém webu v6-prodejce.cz se každá fotka zobrazila průměrně téměř 700×, na Rajčeti je to téměř 100× méně. Ideální počet fotek je tak 12. Pokud si ale vyhodnotíte, že u daného článku dává smysl použít fotek sto, máte možnost jich tam dát libovolný počet.

Když se k fotce přiřadí závod nebo člen klubu, zobrazí se tentýž snímek i v profilu závodu a daného člena. Zvětší se tak publikum, které uvidí obrázek, se kterým si někdo dal práci.

Výsledky

Cyklistický klub propagují výsledky závodů. Byla by škoda je nemít na vlastním webu. Po vložení se výsledek zobrazí v profilu člena, v detailu závodu, v nejnovějších výsledcích. Tím je vidět, že je Bike Freaks aktivní. Z výsledků se dostanete na profil závodu, kde najdete související články a fotky. Tím záznam o výsledku není jen výkřik do tmy, ale součást příběhu, se kterým se může návštěvník ztotožnit. Výsledky na specializovaných serverech jsou fajn pro závodníky, ale pro laika příliš stravitelné nejsou.

Pojmem „závod“ jsou myšleny všechny ročníky se stejným názvem. Z tohoto pohledu je Holický medvěd 2017 a Holický medvěd 2018 jeden závod.

Snažili jsme se, aby vkládání výsledků bylo co nejsnazší. Systém se snaží napovídat pravděpodobně zadávané hodnoty na základě dříve vložených údajů. Protože ale zatím mnoho údajů přidáno není, nemusejí být nápovědy správné. To se časem zlepší.

Nastavitelné tabulky

Výsledky, Sportovní plán, závody a další údaje se zobrazují v tabulkách, u kterých si uživatel může nastavit sloupec, podle něhož se budou údaje řadit, v Nastavení si lze přidat nebo skrýt sloupce. Na mobilu si nejspíše zvolíte jen ty nejdůležitější, na širokém monitoru si můžete vybrat sloupců víc. Systém si vaše nastavení zapamatuje a napříště použije i u ostatních vámi prohlížených závodů či profilů členů.

Ochrana osobních údajů

Na následujících řádkách vysvětluji, jak jsme na tomto projektu přistoupili k ochraně osobních údajů, je to spíše pro zajímavost. Pokud vás tato problematika nezajímá, můžete přeskočit na další kapitolu.

Ochraně osobních údajů jsme věnovali velké úsilí a šli jsme dál, než je obvyklé. Každý nestatický web (tedy web, jehož obsah se v čase mění) využívá databázi, kterou si lze představit jako Excelový sešit s mnoha tabulkami, kam se ukládají například informace o článku (adresa, úvod, text, autor), o uživatelích (uživatelské jméno, e-mail, počet objednávek…). Tyto databáze nejsou pro uživatele přístupné, může s nimi pracovat pouze daná aplikace. Avšak existují, což znamená, že se k nim s větším či obrovským úsilím může dostat i útočník.

Data šifrujeme. (Např. mé jméno je tam uloženo v podobě: „0xd09c0f95cfee177e07a88c8a0d3eea7b“.) I kdyby se útočník k databázi dostal, bude mu k ničemu. Nebude schopen zjistit, jaké údaje v ní jsou uložené. Na to by potřeboval klíč, který u každého záznamu počítá aplikace. Pro uhodnutí klíče hrubou silou by potřeboval obrovský výkon počítače. Což pochopitelně neudělá, když jinde může získat e-mailové adresy s milionkrát menšími náklady.

Při ochraně osobních údajů a listovního tajemství nejde jen o šifrování obsahu zprávy, je nutné utajit i informaci, že kdo koho kontaktoval. Z databáze lze např. vyčíst, že uživatel X poslal uživateli Y v X hodin zprávu (jejíž obsah a předmět je samozřejmě šifrovaný), nelze však s využitím dostupných informací zjistit, kdo je uživatelem X a kdo uživatelem Y. To je opatření, které se téměř nikde nepoužívá, protože je extrémně obtížné na vytvoření. My to tak máme.

Na šifrování přihlašovacího hesla uživatelů se používá speciální funkce, jejíž výstup nelze rozšifrovat (hashovací funkce).

Server při komunikaci se zařízením uživatele vyžaduje šifrovaný přenos dat (https).

Plány do budoucna

Předně budeme ladit věci, které jsme při vývoji přehlédli. (Uvítáme zpětnou vazbu, např. komentářem pod tímto článkem.) Budeme dál pracovat na funkcionalitách, které se uchytí.

Bude-li to možné, rádi bychom výsledky automaticky stahovaly z výsledkových serverů.

V plánu je propojení s webem závodů http://v6-zavody.cz tak, aby se aktuality sdílely na webu klubu, výsledky členů klubu rovnou ukládaly i zde.

Autor: Jan Kozák

Vývojář webu Bike-Freaks.cz

Fotografie

Nové logo klubu vychází z původního loga prodejny, které klub často ke své propagaci využíval.

Sdílet na Facebooku

Komentáře ke článku

Jan Kozák napsal 8. 10. 2018
Své případné dotazy, hodnocení změn a nápady na vylepšení můžete psát do komentářů.
Cyklistický klub Bike Freaks
1992-2022